ÇOCUĞUMUN DUYGUSUNU DÜZENLEMEYİ ÖĞRENMESİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Kidoland

ÇOCUĞUMUN DUYGUSUNU DÜZENLEMEYİ ÖĞRENMESİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

ÇOCUĞUMUN DUYGUSUNU DÜZENLEMEYİ ÖĞRENMESİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Çocuklar duygularını hissedebilme yetisini kazanmak hem de sosyal beklentilere uyum sağlayacak şekilde kendilerini kontrol edebilmeyi öğrenmek için ebeveynlerinin rehberliğine ihtiyaç duyarlar. Öyle ki duygularını ifade etme biçimini rol model aldığı kişilerden öğrenirler. Peki, ebeveynler çocuklarına duygularını düzenlemeye de nasıl yardımcı olabilir?

Konuşun & Dinleyin: Duygular ortaya çıktığında onlar hakkında konuşun. Ancak konuşmanızın öğüt verme niteliğinde olmamasına özen gösterin. Onların hissettiklerine dahil olmaya, bu duyguya tepkilerinin neler olduğu üzerinde sohbet etmeye çalışabilirsiniz. Aynı duyguyu yaşayan farklı insanlar hakkında da konuşabilirsiniz. “Evet şu an çok üzüldüğünü biliyorum. Ben de bana bağırıldığında üzülürüm.” gibi bir cümle duruma uygun olarak uyarlanabilir. Duygusal zeka üzerine yapılan araştırmalar, duygulara sahip olma, duyguları hissetme ve bilişsel olarak duyguları tanımlayabilme arasında sağlıklı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin; Eğer bir çocuk kızgın olduğunu söyleyebiliyor ise, öfke patlama döngüsüne girme ihtimali daha düşük oluyor.

Saygı Duyun & Küçümsemeyin: Herkesin duyguları ve tepkileri farklıdır ve ona göre geçerlidir. Çocuğunuza ne hissetmesi gerektiğini söylemekten kaçınmalısınız. Örneğin; eğer çocuğunuz korktuğu için şikayet ediyor ise çocuğunuza “Korkacak bir şey yok.” demeniz yardımcı olmayacaktır. Eğer çocuğunuza ne hissetmesi gerektiğini söylerseniz, o an hissettiği duygu ile çelişebilir ve bu kafa karışıklığına neden olabilir.

Kitaplar & Filmler: Çocuğunuza, karakterlerin çeşitli duygular deneyimledikleri zengin içerikli hikayeler okuyabilirsiniz. Çocuğunuzla karakterin nasıl hissettiğini, neler düşündüğünü, neye karar verdiği hakkında keyifli sohbetler edebilirsiniz. Örneğin; Ters Yüz (Inside Out) filmini çocuğunuzla birlikte izledikten sonra üzerinde konuşabilirsiniz.

Oyun: Çocuklar duyguları oyun yolu ile çok doğal bir biçimde tanışır ve deneyimler. Hatta oyuncak bebek, kukla gibi figürleri kullanarak direkt duyguları yansıtan oyun kurabilirler. Bu oyun dolu anlar olumlu duygu kontrolüne örnek oluşturmak için sizlere fırsat sunar.

Saygılı Disiplin: Çocuğunuza iyi davranışları öğretmek veya duygularını kontrol etme becerisini kazandırmak için ona vurmayın, onu dışlamayın veya onu utandırmayın. Bu tür bir disiplin çocuğunuzun duygularını fark etmesi, tanımlaması ve yönetmesi için yardımcı olmayacaktır. Üstelik çocuğunuza duyguları kontrol etme konusunda da uygun bir rol model olmamış olursunuz.

Örnek Olun & Empati Kurun: Çocuklar kaygılandıklarında, üzüldüklerinde veya kızdıklarında özellikle topluma açık alanlarda en fazla empatiye ve onları sevdiğinizi duymaya ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz öfke patlaması yaşarken sakinleşme sürecini başlatabilmeleri için sizin şefkatinize ve empatinize ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun öfkesi ile size ne anlatmaya çalıştığını düşünerek ona göre tepkinizi belirleyebilirsiniz. Sizin durumlar karşısındaki duygusal tepkilerinizi çocuklarınızın örnek aldığını unutmamalısınız.

Kurum Psikoloğu

Uzm. Psk. Damla TOPRAK