MÜZİK ORFF EĞİTİMİ

MÜZİK ORFF EĞİTİMİ

Müzik evrensel bir dildir. Her ortama huzur ve mutluluk verir. Okul öncesi çağındaki çocuklarla müzik ve müzikle bağlantılı hareket, ses, söz ve tartım çocuğun gelişimlerini etkilemektedir. Müzikle uğraşan çocuklar girdikleri her ortamda fark yaratırlar. Müzik onların kişiliklerinde ve dünya görüşlerinde de farklılıklar yaratır.

 Okulumuzda ; Öğrencilerimizin müzik kulağı, Ritim kulak, Kendini ifade edebilme, Doğru şarkı söyleyebilme, Şarkı söylerken hareketler yapabilme yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla  müzik dersleri verilmektedir. 

Orff Eğitimi

“Orff yaklaşımı” olarak da anılan bu eğitim, besteci Carl ORFF ve dansçı Gunild KEETMAN tarafından geliştirilmiştir. Geneline bakıldığında müzik ve hareket eğitimi olarak tanımlanabilir. Temelde her insanda var olan, duygularını ritm, müzik ve hareketle anlatabilme dinamiğinin bu eğitimle açığa çıkarılması prensibine dayanır.

Orff eğitimi, kalıplaşmış katı kuralların olduğu bir eğitim şekli değildir. Bu eğitimde açığa çıkarılmak istenen çocuğun yaratıcılığının yanında öğretmenin yaratıcılığınada yer verilmiştir.
Özetle bu bilgiler ışığında ulusal değerlerin korunduğu bir programla Orff Eğitimini sunmaktayız.

Alman besteci Carl Orff,çocuklara müzik eğitimi vermek  için bu özel eğitim yöntemini geliştirmiştir.

Orff eğitimi,okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik bir eğitimdir.Bu yöntemle amaç çocukların yaratıcılığını geliştiriken,eğlenirken öğrenmesini sağlamaktır.Müzikle dans eden,hareket eden,konuşan,müziğe söz giydiren(söz yazan) kısacası müzik aracılığıyla kendini ifade eden çocuk bu esnada aslında müziğin içine yavaş yavaş girmiş ve bir takım kavramları farkında bile olmadan öğrenmeye başlamıştır. Sözün özü her çocuğun birden bir çalgı öğrenmesinden önce orff eğitimi alıp müziği yaşaması,içerlemesi ve böylece bilgi birikiminin olması kesinlikle şarttır.